Praktyki Studenckie
15 marca, 2023 2023-03-29 13:00Praktyki Studenckie
Praktyki studenckie
Politechnika Warszawska oferuje swoim studentom wiele możliwości zdobycia przydatnego w późniejszej karierze doświadczenia zawodowego.
Praktyki
- odbywają się w oparciu o porozumienie pomiędzy Uczelnią a pracodawcą
- swoim zakresem powinny wpisywać się one w program studiów lub być jego rozszerzeniem
- Pracodawca, z którym uczelnia podpisuje umowę, wystawia praktykantowi zaświadczenie o odbyciu praktyk, które stanowi podstawę do uzyskania zaliczenia
Praktyki dodatkowe
- zazwyczaj realizowane są przez studentów, którzy zaliczyli już praktyki obowiązkowe
- można je odbyć bez skierowania z Uczelni. Wystarczy na własną rękę aplikować do firm, w których chciałoby się zdobyć doświadczenie zawodowe
- Współpraca powinna zostać uregulowana stosowną umową, gdyż w wielu przypadkach praktyki takie mają charakter odpłatny.
- Jako źródło ofert polecamy stronę www.bk.pw.edu.pl
Staże
- pojęcie czasem używane zamiennie z praktykami nieobowiązkowymi, choć nie jest to do końca poprawne
- zasadniczo staże kierowane są do absolwentów, choć niektóre firmy przyjmują na staż także studentów
- najczęściej trwają dłużej niż miesiąc czasu
- niektóre programy stażowe trwają nawet ponad rok. Łączą wówczas możliwość zdobycia doświadczenia ze szkoleniami. Nie ma tu jednak reguły – wiele zależy od specyfiki branży oraz regulacji w konkretnej firmie
Praktyki zagraniczne
Jednym z działań programu Erasmus+ przeznaczonych dla szkolnictwa wyższego jest organizacja wyjazdów studentów i absolwentów na praktyki.
- praktyki mogą trwać min. 2 miesiące a max. 12 miesięcy
- na każdym cyklu studiów student ma 12 miesięcy kredytu mobilności. Oznacza to, że na każdym cyklu długość wyjazdów (studiów i/lub praktyki) nie może przekroczyć 12 miesięcy.
- staż może być realizowany w jednym z krajów UE
- Praktyka może odbywać się w firmie/instytucji prywatnej, uczelni wyższej (uczelnia musi brać udział w programie Erasmus+, nie ma obowiązku umowy z uczelnią).
Rekrutacja odbywa się na Wydziale.
Wysokość stypendium zależy od długości pobytu oraz stawki obowiązującej w kraju goszczącym.
Student sam szuka firmy/instytucji, w której będzie mógł odbyć praktykę. Absolwent, aby wyjechać na praktykę, musi być zrekrutowany na ostatniom roku studiów.
Praktyka absolwencka musi rozpocząć się i zakończyć w ciągu 12 miesięcy od dnia obrony.
Studenci PW poza praktykami mają możliwość na zdobycia wiedzy, umiejętności i doświadczeń zawodowych poprzez organizowane na Uczelni : spotkania z pracodawcami, warsztaty, kursy, szkolenia czy targi pracy (w tym branżowe).
Co znajdziesz w dziale Student: