SukcesWydarzenia

Zakończenie projektu POWERSKIN+ – nasi naukowcy zaangażowani w międzynarodowe działania na rzecz transformacji energetycznej

784f3822-370a-44cc-b6eb-3ceba26b1c27

Zakończenie projektu POWERSKIN+ – nasi naukowcy zaangażowani w międzynarodowe działania na rzecz transformacji energetycznej

W dniach 26–28 maja 2025 r. dwaj pracownicy Instytutu Elektroenergetyki – dr hab. inż. Mariusz Kłos oraz dr inż. Krzysztof Zagrajek, przy wsparciu mgr inż. Michała Drużyńskiego, uczestniczyli w finalnym etapie prac w ramach projektu Horizon 2020 POWERSKIN+ Wizyta w niemieckiej firmie FLACHGLAS w miejscowości Sülzfeld była zwieńczeniem wielomiesięcznej współpracy międzynarodowej, której efektem jest stworzenie i uruchomienie demonstratora bateryjnego magazynu energii elektrycznej zbudowanego z baterii post-EV.
W dniach 26.05-28.05 dr hab. inż. Mariusz Kłos oraz dr inż. Krzysztof Zagrajek wraz ze wsparciem mgr inż. Michała Drużyńskiego odbyli wizytę w firmie FLACHGLAS w Sülzfeld, Niemcy, gdzie w ramach działań po zakończeniu projektu Horizon 2020 POWERSKIN+ wykonali montaż demonstratora bateryjnego magazynu energii elektrycznej zbudowanego z baterii post-EV.
Był to efekt wielomiesięcznych prac badawczo-rozwojowych mających na celu utworzenie i uruchomienia bateryjnego zasobnika energii elektrycznej, który ma wspierać instalacje fotowoltaiczną i gospodarkę elektroenergetyczną obiektu przemysłowego.
Magazyn energii zbudowany jest z 17 akumulatorów post-EV, odpowiednio wyselekcjonowanych przez ekspertów z Wydziału Elektrycznego i Wydziału Chemicznego PW w czasie realizacji projektu POWERSKIN+, o łącznej pojemności znamionowej 60 kWh i mocy 5 kW oraz posiada autorski system do sterowania jego pracą. W ramach wizyty, zespół badawczy złożył, uruchomił, a następnie przetestował działanie magazynu energii w trybie pracy synchronicznej z siecią elektroenergetyczną.
Prace badawcze zostały zrealizowane w ramach projektu Horizon 2020  “Highly advanced modular integration of insulation, energising and storage systems for non-residential buildings (POWERSKIN+)”. Wartość łącznego dofinansowania dla Politechniki Warszawskiej wynosiła 609 995 EUR (https://cordis.europa.eu/project/id/869898). Prace były realizowane przez Wydział Chemiczny, Wydział Elektryczny oraz Wydział Fizyki PW.