Wydarzenia

Międzyuczelniany Obóz Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW 2024 – relacja.

dychów 2024

Międzyuczelniany Obóz Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW 2024 – relacja.

Z dumą informujemy, że w dniach 31 sierpnia do 6 września 2024 roku odbyła się trzecia z rzędu edycja Międzyuczelnianego Obozu Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW. Wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy Studenckich Kół Naukowych z Politechniki Warszawskiej (SKN IskIErka, KN Hydroinformatyki, SKN Inżynierii Wodnej, KN Energetyków) oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (SKN Hydrologów i Hydrotechników).


Tegoroczna edycja obozu objęła m.in. całodniową wyprawę o charakterze edukacyjnym szlakiem najciekawszych obiektów hydrowęzła Dychów (stopnie: Krzywaniec, Dychów i Raduszec); opracowanie planów i wykonanie specjalistycznych pomiarów oraz badań z zakresu energetyki, hydrologii geotechniki i monitoringu środowiska, wyprawę do pobliskich małych elektrowni wodnych stanowiących ciekawe, pouczające i wciąż czynne zabytki hydroenergetyki (MEW Żarki Wielkie, Zielisko i Gubin) oraz – ostatniego dnia Obozu – prezentację podsumowującą zrealizowane badania i pomiary, zgromadzone doświadczenia i dyskusje na temat możliwości kontynuacji tej formy aktywności w bliższej, jak i dalszej perspektywie.


Obóz stanowił doskonałą okazję do integracji i wymiany wiedzy pomiędzy studentami z różnych uczelni, specjalizującymi się w dziedzinach związanych z hydrologią, hydrotechniką, energetyką oraz inżynierią wodną. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w licznych warsztatach, wykładach oraz praktycznych zajęciach terenowych, które zwiększały ich kwalifikacje i umiejętności zawodowe.


Zespoły studenckie pod opieką naukowców z uczelni wyższych wykonały pomiary przestrzennego rozkładu strefy nasycenia w korpusie zapory czołowej oraz w bezpośrednim otoczeniu sztucznego zbiornika oraz kanału derywacyjnego na odcinku poprowadzonym w nasypie, wchodzących w skład hydrowęzła, z zastosowaniem metody tomografii elektrooporowej wspomaganej bezpośrednimi, punktowymi pomiarami piezometrycznymi oraz otworami badawczymi. Uzyskane wyniki zostały wykorzystane zarówno do oceny stanu technicznego obiektów, jak i ich oddziaływania na środowisko wód gruntowych w najbliższym sąsiedztwie.


Zbudowane zostały układy pomiarowe do badań drgań i temperatury pracującego hydrozespołu ESP Dychów jak i dla MEW Raduszec.
Kolejna edycja Obóz Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW nie tylko umocniła współpracę pomiędzy uczelniami, ale także zaowocowała nowymi pomysłami i inicjatywami badawczymi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom oraz partnerom za ich zaangażowanie i wkład w rozwój naukowej współpracy międzyuczelnianej.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia oraz do śledzenia kolejnych inicjatyw naszych Studenckich Kół Naukowych!

Idea i cele Obozu spotkały się z nadzwyczaj życzliwym przyjęciem i wsparciem ze strony naszego gospodarza – PGE Energia Odnawialna S.A., a w szczególności Dyrekcji ESP Dychów – Pana Jarosława Borodynko. Pragniemy serdecznie podziękować za pomoc udzielaną nam na każdym etapie planowania i realizacji badań. W każdym czasie mogliśmy liczyć na szczegółowe i kompetentne konsultacje, uzyskać dostęp do urządzeń, budowli i instalacji elektrowni Dychów i wszelką inną pomoc niezbędną dla bezpiecznej i starannej realizacji planu prac. Serdecznie dziękujmy także Panu Mariuszowi Dudziukowi oraz Pani Julii Trymucha – pracownikom centrali PGE Energia Odnawialna S.A.
Gorące podziękowania kierujemy również do firmy PRADMA Dariusz Naruszewicz za zakup i przekazanie materiałów do budowy bezzałogowego drona pływającego wraz z komponentami niezbędnymi do budowy systemów pomiarowych.
Tegoroczna edycja obozu otrzymała również dofinansowanie ze środków realizowanego w Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Obóz znalazł się w gronie pomysłów wyróżnionych w konkursie na inicjatywy wspierające rozwój kół naukowych PW.