BARDZO WAŻNE

Poczucie przynależności do danej płci jest dobrem osobistym w rozu­mieniu art. 23 KC i można dochodzić jego ochrony w trybie procesowym.

Na początek parę definicji

Orientacja seksualna – zdolność każdej osoby do rozwinięcia głębokiego uczuciowego, emocjonalnego i seksualnego pociągu oraz intymnych i seksualnych związków z osobami innej płci lub tej samej płci lub różnych płci.

Tożsamość płciowa – głęboko odczuwane wewnętrzne i indywidualne doświadczenie płci społecznej, która może lub nie odpowiadać płci określonej przy urodzeniu, włączając w to osobiste odczucie własnej cielesności (które może prowadzić do modyfikacji wyglądu zewnętrznego lub biologicznych funkcji metodami medycznymi, chirurgicznymi lub innymi) i inne formy wyrażania własnej płciowości przez ubiór, mowę czy sposób zachowania.

Osoba cispłciowa – osoba, identyfikująca się z płcią przypisaną jej przy urodzeniu.

Osoba transpłciowa – osoba nieidentyfikująca się w pełni z płcią przypisaną jej przy urodzeniu.

Osoba niebinarna to taka, która nie definiuje się jednoznacznie w kategoriach płci męskiej ani żeńskiej. Niebinarność to szerokie spektrum tożsamości płciowych, lokujących się gdzieś między mężczyzną a kobietą

Ekspresja płciowa – może być rozumiana jako sposób wyrażania siebie poprzez wygląd zewnętrzny, zachowanie, ubiór, fryzurę, głos, mimikę, mowę ciała, język i inne cechy zewnętrzne oraz cielesne

LGBT – skrót oznaczający osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe. Często używa się go także w odniesieniu do innych osób nieheteronormatywnych, takich jak osoby interpłciowe, osoby queer czy też osoby aseksualne. Czasem skrót rozwija się o kolejne litery, np. LGBTQ, LGBTQIA czy też nawet – chcąc zachować największą inkluzywność – LGBTQQIAA2.

Karta różnorodności

Kartę Różnorodności podpisał 17 maja 2022 roku Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Karta to dobrowolne zobowiązanie pracodawców do działania na rzecz promocji różnorodności w miejscu pracy. Przypomina również, że przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi to obowiązek pracodawcy i punkt wyjścia na drodze do budowania miejsc otwartych na różnorodność pracownic i pracowników.

Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej, do której dołączają pracodawcy z sektorów: biznesu, organizacji pozarządowych, administracji publicznej i samorządowej oraz świata akademickiego. Jest ona realizowana w 26 krajach Unii Europejskiej – w skali Europy podpisało ją już ponad 12 000 pracodawców, którzy zatrudniają ponad 16 milionów osób. W Polsce Kartę koordynuje Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Patronem Karty Różnorodności w Polsce jest Rzecznik Praw Obywatelskich, a wieloletnim Opiekunem firma Orange Polska.

Karta Różnorodności

Lista polskich sygnatariuszy Karty Różnorodności https://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosci/sygnatariusze-karty/

Patrycja Helt