Kierownicy Zakładu Sieci i Systemów Elektroenergetycznych

2009 – 2013    Dr hab. inż. Stanisław Ziemianek,  prof. PW

2013 – 2019    Prof. dr hab. inż. Mirosław Parol

2019 – obecnie  Dr hab. inż. Paweł  Piotrowski,  prof. uczelni

W  1970 roku w Instytucie Elektroenergetyki Katedra Sieci i Układów Elektroenergetycznych przekształciła się w Zakład Sieci i Systemów Elektroenergetycznych.

W Zakładzie Sieci i Systemów Elektroenergetycznych działały 4 zespoły tematyczne:

1. Sieci i Systemów Elektroenergetycznych – kierownik prof. dr hab. Szczęsny Kujszczyk,
  2. Zabezpieczeń i Automatyki Elektroenergetycznej – kierownik prof. dr Józef Żydanowicz,
  3. Informatyki Elektroenergetycznej – kierownik prof. dr Jan Kożuchowski,
  4. Statyki Sieci Elektroenergetycznych – kierownik doc. Zygmunt Konarzewski.

W latach 60-tych i 70-tych, w pracach elektroenergetyków dominowały obliczenia optymalizacyjne.  Rozdział obciążeń czynnych i biernych w systemie (prof. S. Bernas, dr Kazimierz Barnaś, drZbigniew Zdun), eksploatacja sieci rozdzielczych (prof. Szczęsny Kujszczyk, dr A. Mińczuk).

Druga grupa prac to optymalizacja planowania rozwoju systemu. . System programów planowania rozwoju i system programów eksploatacji sieci rozdzielczych miejskich (prof. Sz. Kujszczyk, dr A.Mińczuk, dr J. Marzecki, dr I. Domaszewska), metody obliczeń i wskaźniki do obliczeń sieci rozdzielczych (prof. T. Kahl, doc. M. Kochel, dr S. Niestępski, dr T. Wiśniewski). System programów planowania rozwoju sieci przesyłowych (prof. dr hab. S.Bernas, dr Z. Zdun, dr K. Barnaś, dr M. Dłowy, dr S. Ziemianek, mgr I. Olszewska).

Interesujące są również prace nad redukcją liczby równań (redukcją systemu) przy badaniu stabilności systemu, zapoczątkowane przez prof. Stefana Bernasa, a rozwinięte przez dr. Jana Machowskiego i zakończone programami automatycznej redukcji systemu.

W zespole prof. Jana Kożuchowskiego prowadzono prace z informatyki w sterowaniu i zarządzaniu systemem. Warto wspomnieć o: badaniach eksperymentalnych pełzania przewodów (prof. Boleslaw Mayzel, doc. Zygmunt Konarzewski) oraz metodzie posadowienia słupów (doc. Zygmunt Konarzewski).