Historia instytutu

Historia Instytutu

Na Politechnice Warszawskiej, jako jeden z czterech wydziałów, powstał Wydział Budowy Maszyn i Elektrotechniczny.

Po dwuletnim funkcjonowaniu Wydziału nastąpiła zmiana jego nazwy na Wydział Budowy Maszyn i Elektrotechniki.

Na Wydziale Budowy Maszyn i Elektrotechniki powstała Katedra Urządzeń Elektrycznych, której kierownikiem został inż. Stanisław Odrowąż-Wysocki.

Z Wydziału Budowy Maszyn i Elektrotechniki został wydzielony kierunek elektrotechniczny i powstał samodzielny Wydział Elektrotechniczny.

Nastąpiła zmiana nazwy Wydziału i odtąd nosił on nazwę: Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej. Na Wydziale powstały dwa Oddziały: Oddział Prądów Silnych oraz Oddział Prądów Słabych i Radiotechniki. W ramach Oddziału Prądów Silnych funkcjonowała Katedra Urządzeń Elektrycznych, którą nadal kierował prof. Stanisław Odrowąż-Wysocki.

Po śmierci prof. Stanisława Odrowąż-Wysockiego Katedrą Urządzeń Elektrycznych przejściowo kierowali : inż. Stanisław Kończykowski w latach 1932-33 i inż. Tadeusz Czaplicki w latach 1933-35. W latach 1935-37 opiekę nad Katedrą sprawował prof. Mieczysław Pożaryski, kierownik Katedry Elektrotechniki Ogólnej.

Na kierownika Katedry Urządzeń Elektrycznych został powołany prof. Adolf Jan Morawski. Funkcję tę pełnił aż do wybuchu drugiej wojny światowej.

Działalność Politechniki Warszawskiej została zabroniona przez okupanta. Od 1940 r. w pomieszczeniach uczelni odbywały się zajęcia szkół zawodowych. W 1942 r. powołano Państwową Wyższą Szkołę Techniczną w skład, której wchodził Wydział Elektryczny. W czasie okupacji pracownicy Politechniki, w tym również pracownicy Wydziału, prowadzili konspiracyjną działalność dydaktyczną i naukową. Zespół pod kierownictwem prof. Jana Obrąpalskiego, w którym brali udział przyszli profesorowie Wydziału: Czesław Mejro i Tadeusz Kahl, opracował plan elektryfikacji Polski.

Wznowiono zajęcia dydaktyczne na Politechnice Warszawskiej i na Wydziale Elektrycznym w Warszawie. W miarę powrotu kadry naukowo – dydaktycznej, Wydział  podjął działalność w niemal przedwojennej strukturze i przywrócono realizację przedwojennego programu studiów. Jednak zmiany w technice i sytuacja kadrowa spowodowały, że utworzono Katedrę Kolejnictwa i Urządzeń Elektrycznych, której kierownictwo objął prof. Roman Podoski oraz powołano Katedrę Sieci Elektrycznych, której kierownikiem został prof. Włodzimierz Szumilin.

Z Katedry Kolejnictwa i Urządzeń Elektrycznych została wydzielona Katedra Kolejnictwa i Napędu Elektrycznego, której kierownikiem został prof. Roman Podoski. Kierownikiem Katedry Kolejnictwa i Urządzeń Elektrycznych został prof. Stanisław Kończykowski.

Z Katedry Kolejnictwa i Urządzeń Elektrycznych została wydzielona Katedra Kolejnictwa i Napędu Elektrycznego, której kierownikiem został prof. Roman Podoski. Kierownikiem Katedry Kolejnictwa i Urządzeń Elektrycznych został prof. Stanisław Kończykowski.

Dokonano zmiany nazwy Katedry Kolejnictwa i Urządzeń Elektrycznych kierowanej przez prof. Stanisława Kończykowskiego. Nowa nazwa to: Katedra Elektrowni. Powołano Katedrę Techniki Świetlnej, której kierownikiem został prof. Tadeusz Oleszyński

Katedra Sieci Elektrycznych kierowana przez prof. Wł. Szumilina zmieniła nazwę na Katedrę Układów Elektroenergetycznych, natomiast Katedra Elektrowni, kierowana przez prof. St. Kończykowskiego, zmieniła nazwę na Katedrę Elektroenergetyki.

W wyniku przeprowadzonej reorganizacji Katedra Układów Elektroenergetycznych, kierowana przez prof. Włodzimierza Szumilina, zmieniła nazwę na Katedrę Sieci i Układów Elektroenergetycznych, z kolei Katedra Elektroenergetyki zmieniła nazwę na Katedrę Elektrowni i Elektroenergetyki. Jej kierownikiem (po odejściu prof. St. Kończykowskiego na emeryturę) został doc. Witold Szuman.
W Katedrze Sieci i Układów Elektroenergetycznych działały wówczas cztery Zakłady:
Zakład Układów Elektroenergetycznych – kierownik prof. Wł. Szumilin

Zakład Sieci Elektrycznych – kierownik prof. Czesław Mejro, a od 1962 r prof. Tadeusz Kahl

Zakład Zabezpieczeń i Automatyki Elektroenergetycznej – kierownik prof. Józef Żydanowicz
Zakład Statyki Sieci Elektroenergetycznych – kierownik prof. Bolesław Mayzel.
W Katedrze Elektrowni i Elektroenergetyki działały 2 Zakłady:
Zakład Elektrowni – kierownik prof. Witold Szuman
Zakład Gospodarki Elektroenergetycznej – vacat

W związku z wyjazdem prof. Witolda Szumana na kontrakt zagraniczny, opiekunem Katedry Elektrowni i Elektroenergetyki został prof. Tadeusz Kahl.

Kierownikiem Katedry Elektrowni i Elektroenergetyki został prof. dr hab. Tadeusz Bełdowski.
Jednocześnie Katedra Elektrowni i Elektroenergetyki zmieniła nazwę na Katedrę Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej.

W miejsce katedr na Wydziale Elektrycznym zostało powołanych pięć Instytutów, a wśród nich Instytut Elektroenergetyki.
Instytut Elektroenergetyki powstał w wyniku połączenia czterech Katedr:
Katedry Sieci i Układów Elektroenergetycznych, kierowanej przez prof. Włodzimierza Szumilina,
Katedry Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej kierowanej przez prof. Tadeusza Bełdowskiego,
Katedry Elektrotermii, kierowanej przez prof. Tadeusza Schwartza
Katedry Techniki Świetlnej, kierowanej przez prof. Tadeusza Oleszyńskiego. Dotychczasowe Katedry stały się Zakładami Instytutu, a istniejące w dotychczasowych Katedrach Zakłady stały się Zespołami. Dyrektorem Instytutu został wówczas prof. Tadeusz Kahl.
Funkcje dyrektora Instytutu następnie pełnili:
prof. dr hab.Stefan Bernas 1973 – 1977
prof. dr hab. Ryszard Matla 1977 – 1981
prof. dr hab.Tadeusz Bełdowski 1981 – 1998
dr inż. Marian Dołowy 1998 – 2005

W Instytucie Elektroenergetyki powołano piąty Zakład, a mianowicie Zakład Elektroenergetycznej Automatyki Zabezpieczeniowej. Kierownikiem Zakładu został doc. Marian Namiotkiewicz.

Dokonano zmiany nazwy Zakładu Elektroenergetycznej Automatyki Zabezpieczeniowej na Zakład Automatyki Elektroenergetycznej.

Dyrektorem Instytutu został prof. dr hab. Jan Machowski
W tym czasie w skład Instytutu Elektroenergetyki wchodziło pięć Zakładów:
Zakład Automatyki Elektroenergetycznej (ZAE) – kierowany przez prof. dr hab. Jana Machowskiego
Zakład Sieci i Systemów Elektroenergetycznych (ZSiSE) – kierowany przez prof. dr hab. Szczęsnego Kujszczyka
Zakład Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej (ZEiGE) – kierowany przez prof. dr hab. Antoniego Dmowskiego
Zakład Elektrotermii (ZE) – kierowany przez prof. dr hab. Mieczysława Heringa
Zakład Techniki Świetlnej (ZTŚ) – kierowany przez prof. dr hab. Wojciecha Żagana

nastąpiło włączenie do ZAE zespołu aparatów i zmiana nazwy Zakładu na Zakład Aparatów i Automatyki Elektroenergetycznej (ZAiAE). W ramach Zakładu powstały dwa Zespoły: Zespół Automatyki Elektroenergetycznej (AE) i Zespół Aparatów Elektroenergetycznych (AP).

Do Instytutu Elektroenergetyki włączony został Zakład Trakcji Elektrycznej.
W tym samym, 2016 roku, funkcję Dyrektora Instytutu objął dr hab. Sylwester Robak.
W skład Instytutu Elektroenergetyki wchodziło wówczas pięć następujących Zakładów:
Zakład Aparatów i Automatyki Elektroenergetycznej (ZAiAE) – kierowany przez dr hab. Desire Rasolomampionona, prof. PW
Zakład Sieci i Systemów Elektroenergetycznych (ZSiSE)– kierowany przez prof. dr hab. Mirosława Parola
Zakład Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej (ZEiGE) – kierowany przez prof. dr hab. Józefa Paskę
Zakład Techniki Świetlnej (ZTŚ) – kierowany przez dr hab. Piotra Prackiego
Zakład Trakcji Elektrycznej (ZTE) – kierowany przez dr hab. Mirosława Lewandowskiego

nastąpiła likwidacja Zakładu Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej i przekształcenie w zakresie zmiany nazwy Zakładu Trakcji Elektrycznej w Zakład Trakcji i Gospodarki Elektroenergetycznej(ZTiGE)

Co znajdziesz w dziale Instytut: