Wirtualna rozdzielnica SN w Instytucie Elektroenergetyki

Vector,Illustration,Abstract,Electric,Lightning.,Concept,For,Battle,,Confrontation,Or

Wirtualna rozdzielnica SN w Instytucie Elektroenergetyki

W poniedziałek 28.06.2021 r. w Laboratorium Aparatów Elektrycznych i Procesów Łączeniowych wykonano testy działania wirtualnej rzeczywistości (VR) w elektroenergetyce. Dr inż. Tadeusz Daszczyński w ramach prac badawczo-rozwojowych wraz z firmą PRADMA Dariusz Naruszewicz stworzyli model rozdzielnicy SN w technologii VR. Model rozdzielnicy SN oparto o silnik graficzny stosowany w grach komputerowych.
W przyszłości model ten, w różnych konfiguracjach i dla różnych zadań, ma służyć dla celów dydaktyczno-szkoleniowych w przedmiotach: Aparaty Elektryczne (1DE1501)
Electrical Apparatus – basic course (1DA1514)
Badania i diagnostyka urządzeń elektrycznych (1DE2125).
Dostępne dziś technologie, w tym technologie wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) pozwalają budować modele symulacyjne łączące cechy modeli materialnych oraz modeli matematycznych.
Wirtualna rzeczywistość to technologia zapewniająca interaktywne środowisko generowane komputerowo, zwykle z dynamicznie zmieniającym się scenariuszem, w którym można widzieć i poruszać się. VR symuluje fizyczną obecność użytkownika w sztucznie stworzonym świecie i umożliwia mu interakcję z tym wirtualnym środowiskiem.